Strona główna » Artykuł » Łódzkie historie wspinaczkowe. Wystawa i film

Łódzkie historie wspinaczkowe. Wystawa i film

W sobotę 1 lipca 2017 r. o godz. 16:00 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Rewolucji 1905 r. 41/43, w budynku T (aula T1 oraz hall główny)) odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. "Łódzkie historie wspinaczkowe" i otwarcie wystawy pt. "Opowieści o wspinaniu. Historia łódzkiego środowiska wspinaczkowego na fotografiach i w przedmiotach materialnych".

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Kto chętny, będzie mógł porozmawiać z łódzkimi wspinaczami, taternikami, alpinistami, himalaistami. Wstęp wolny.

Wystawa i film zostały stworzone m.in. przez członków Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi.

 

plakat Climbing Stories

 

Inicjatorka i liderka projektu – nasza koleżanka klubowa Ania Kacperczyk pisze:

 

Nasza wystawa prezentuje pewien fragment historii łódzkiego środowiska wspinaczkowego przez pryzmat zmian, jakie na przestrzeni lat dokonywały się w technologii wspinaczkowej. Wystawa została stworzona kolektywnie przez osoby, które, będąc częścią środowiska wspinaczy, zaangażowały się w pracę nad nią pro publico bono.

Snujemy historię o dawnych latach taternictwa i alpinizmu w Polsce, na przykładzie konkretnego przypadku środowiska łódzkiego. Wspólnie ze starszymi członkami tego środowiska opowiadamy o uwarunkowaniach działań górskich i wspinaczkowych, sięgając do różnych będących w posiadaniu wspinaczy zdjęć, slajdów, artefaktów fizycznych, wyposażenia wspinaczkowego oraz wspomnień z nimi związanych.

Podczas projektu zgromadziliśmy ponad 600 fotografii i zrealizowaliśmy wywiady z 11 członkami łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Integralną częścią wystawy będzie więc film dokumentalny ukazujący te niezwykłe spotkania. W trakcie trwania projektu zdaliśmy sobie sprawę, że kiedy przeminą osoby pamiętające te historie – zaginie również pamięć o ludziach i wydarzeniach z nimi związanych. To zainspirowało nas do stworzenia Łódzkiego Archiwum Wysokogórskiego https://www.archiwumgorskie.com/.

1 lipca 2017 (sobota) — otwarcie wystawy (PL)
16.00 (budynek T – aula T1, główny hall)
 
6 lipca 2017 (czwartek) — 3 dzień konferencyjny (1) (ENG)
11.50-13.40 (budynek T – aula T1, główny hall)

 

(1) The 8th Conference of the European Society for the Study of Symbolic Interaction
Studying Everyday Life: - Generic Dimensions of Interactionist Inquiry
Poland – Łódź, July 4-8, 2017
Odwiedź nas na facebooku
Kontakt

Akademicki Klub Górski
ul. Piotrkowska 132
90-062 Łódź

mail:

Paweł Pustelnik
tel. 605 054 266

Katarzyna Piłat
tel. 509 824 418

Partnerzy
Wspieramy