Podsumowanie Sezonu AKG 2014

16 marca 2015 23:00
1. SPORTOWO W SKAŁKACH

Wspinanie sportowe to nadal dominująca aktywność klubowiczów. Wpisy z wyjazdów skałkowych znajdziemy w 33 z 35 złożonych wykazów.
Działamy w wielu miejscach: Jura, Sokoliki, Frankenjura, Hiszpania, Arco, Francja, Kalymnos, Turcja, Osp, Bułgaria, RPA, Chiny, Laos.

Najmłodsi: siostry Durkiewicz – wspinaly się w skałkach we Francji – Zuzia i Amelka (5b OS i 5c na wędkę), Nina 4b na wędkę.

Eksperci – czyli wspinacze ze sporym zapasem doświadczenia:

 • Jacek Kmin – ok. 60 dróg do 6c OS; Arco, Frankenjura, Kalymnos, Siurana, Monserrat, Jura Płn. i Płd.
 • Jarek Turek – max. 7 Direktes Bugeleisen, 6b Strane Idee i ok. 40 innych tylko OS
 • Marek Kujawiński – 100 pozycji w tym do 6a+ (Betazza) i VII- (Neuer Alter Hut, Zwiespiel, Beinhart) OS
 • Henryk Welfe – 50 wpisów z 7- (Nauer Alter Hut) i 6a (Ondulina – 3 wyciągi) OS na czele

Ladies first! - czyli dziewczyny w skałach:

 • Jagoda Para – pierwszy sezon – personal best: „Lanos ci śmierdzi" V OS, wiele dróg do V- mieszane RP i OS
 • Dorota Nitecka – 150 wpisów: Frankenjura, Todra, El Chorro, Jura, 8 RP oraz 7 dróg 8- do 8 RP i FL.
 • Kasia Koludo-Durkiewicz – Gulliestre, Jaroniec – 10 cennych wpisów, w tym: max. 7b i VI.3+ RP oraz 6c i VI.2 OS
 • Monika (aka Bezmiar Sprawiedliwości): Oliana, Camarasa, St.Leger, Frankenjura: wiele dróg do 7b/b+ (Placa Ferdinand, Oliana) RP i 7a+ (Ton say bay ) OS.
 • Magda Aksman-Mirowska: Siurana, Jura, Sokoliki – drogi do 7b RP (El Menjapindula) i 2 x 7a OS (Transgenicstop, Sac D'Excuses), Warianty Klasyczne VI.3 RP, Eldorado/Krowiarki VI.2+ RP oraz Nuova Somessa 6b+ FL, Subsonica 6c FL, Un Pomeriggio Da Leoni 6c RP – na własnej w Cadarese.
 • Olga Kosek – Jaroniec, Obłazowa – 3 x IX RP (Czysta chirurgia, Dwie twarze, Gdzie są dupy z tamtych lat) oraz drogi na własnej asekuracji w tym m.in. Gardinsztanga VI.4 RP.
 • Ela Miśkiewicz – Oliana, Santa Linya – Niu de chut 7c RP, 3 x 7b RP,  5 x 7a OS, 25 wpisów z Hiszpanii.
 • Kasia Piłka – Bałkańska placówka AKG – wspinała się w skałkach Hiszpanii, Turcji oraz Bułgarii: 2 x 7c RP (Collons Pelats, Nosut), 7b+/c, 4 x 7b+, 4 x 7b RP, Placa Ferdinand 7b/b+ OS, kilka 7a OS, kilka 7a Flash


Byki – czyli stany średnie:

 • Łukasz Owczarek – pierwszy sezon – Życie Po Pięćdziesiątce V- OS i Lanos ci Śmierdzi V RP
 • Tomek Papszun – powrót weterana! – Ogon Żubra VI+, Smak Żubra V+, Kant dobity V+ OS
 • Piotr Estkowski – bogaty wykaz do VI.2 RP (Ludzie silnej woli, Oktoberfest) i VI.1+ OS (Filarek dziupli), na Frankenjurze 7+ RP (Drachen)
 • Janusz Cłapiński – sezonu Janka nie przerwał lot głową w dół zakończony połamaniem kasku, ale przerwała go niefortunna kontuzja stawu skokowego – best: Kto Mi Dał Skrzydła VI.3+ RP, Prostowanie Kości VI.2+ OS.
 • Tomek Walczak – również klubowy debiut – VI.3 (Koksownia Przyjaźń) i 8 (Ton Steine Scherben) RP, VI.1+ OS.
 • Paweł Czyż – na Jurze i Frankenjurze max. Wiosenne klekoty VI.3+/4, Magnetowid VI.3 RP i Kauabonga 8 OS.
 • Wojtek Kujawski: VI.4+ (Supernova) i 2 x VI.4 (Huta Katowice, Sanatorium Pod Klepsydrą) RP, VI.2+ (Dzieci Boga) OS i VI.2+ (Penis Russos) Flash
 • Paweł Pustelnik – do 7c+ RP (No Name) i 7c Flash (Niu de Xut), sporo 7c i okolice RP w Hiszpanii, do VI.4+ RP na Jurze i w Sokolikach (Nos Żubra, Kukri, Zanikający Biceps, Agent Dołu) do 9 RP i 8+/9- OS we Frankenjurze oraz Cyklon B VI.3 na własnej w Garażu „Matecznika”.
 • Marcin Szymelfenig – silny i konsekwentny – na Jurze: Kaprys Bogów VI.5+ RP i 3 x VI.5 (Messer, Brutalny Trucht, Krytyka czystego rozumu), na Jarońcu: Iluzja Mocy VI.5 RP i Lazy Boy VI.3+ OS (max OS sezonu), na Frankenjurze: do IX- RP i VIII OS, Trip do RPA: 7c RP (Loslappie link up), 7a+ OS (Over Figue) i wiele innych: "ale kto by to spisywał - nawet 6a były piękne!"
 • Kuba Korzeniowski – równy i mocny wykaz z Jury i Frankenjury – Hektor VI.5 RP i Respekt 9+/10- RP,  VI.2+ OS (Eldorado)
 • Maciek Książczyk – śladami „Szyny” po Azji z Dominiką Wajberg, wybrane przejścia to 8a (Gin &Tonic) i 7c+ (Special Forces) RP, 2 x 7c RP, do 7b OS
 • Marcin Durkiewicz – z wiekiem coraz lepszy – Guillestre: Huit tas 8a RP, Le vampire 7c+ RP, do 7c OS, na Jarońcu: do VI.5 RP (Iluzja Mocy) i VI.4 OS (Lazy Boy Wprost)
 • Łukasz Mirowski – mocny sezon sportowy – Osp, Siurana, Cedarese – 2 x 8a RP (Octoberfest i Pren Nota), Dupa Biskupa VI.5 RP i do 7c+ FL.
 • Piotr Kmin – wiele solidnych dróg na Jurze – Mieszane Uczucia VI.5+/6 RP, 6 x VI.5 RP i poza Jurą a jednak blisko: Frankenjura – Herkules 9/9+ RP
 • Piotr Żuchowski – 8c nie puściło, więc: „Trzeba tak zmodyfikować przechwyty na panelu, żeby ponownie droga pasowała do obwodu”. 15 stron wykazu, a w nim do 8b RP (La Marroncita, Abrege Nief), i 7c+ (FFMEuch) OS. St.Leger, Hiszpania, Jura, Frankenjura.

Towar na eksport – czyli w czolówce dalej mocno i bez zmian:

 • Adam Pustelnik – okazyjne wspinaczki rekreacyjne w Margalef, Siurana, Flatanger – do 8c RP (Aitzol) i 8a+ OS (Sargantana Killer)
 • Alex Raczyński (aka Tajemniczy Don Pedro – nie złożył wykazu!) – Chocolate Caliente 8c+, Directa Cornualles 8c+ (Siurana), Pal Este 8c+ (Margalef), Mosca Cullonera 8c (Montsant).  Sandokan 8b OS.
 • Mateusz Haładaj – Nie udało się zrealizować planu A sezonu, ale pewnie każdy chciałby mieć taki "zepsuty" sezon ;-) – Analogica natural 9a i 3 x 8c+ RP, 3 x 8b OS (Niña mala, Kaiser Saucisse, Morgan Adam est une Andalouse) + 16 dróg 8a+ OS i 29 dróg 8a OS.

2. BULDEROWO

Jak co roku, w Klubie znalazło się wielu amatorów wspinania na małych formach. Wyniki trochę slabsze niż w poprzednich sezonach (np. 8a+ Alexa Raczyńskiego) ale warto wymienić trzy wykazy ze sporym bulderowym zestawem przejść.

 • Rafał Pigmej Kubiak – 29 bulderów do 7b RP i 7a FLASH w szwedzkich ogródkach bulderowych (Sztokholm, Vastervik, Linkoping)
 • Paweł Czyż – 3 x 7b RP (Jura: Czołgaj się Forrest, Gdzie diabeł nie może, Pan Twardowski Extension) do 6c flash, 37 wpisów i najwięcej startów w zawodach boulderowych
 • Adam Pustelnik – duży zestaw przystawek w Snillfjord, Harbak i Kraftwerk w Norwegii, do 8a RP (Trinity).

3. PIASKOWCE – LABAK, TEPLICE, HEJSZOWINA

Piachy to jak wiadomo łódzka domena. Nie mogło więc nas zabraknąć. Jedni spędzali kilkanaście weekendów z rzędu w chacie Janka w Labaku, inni okazyjnie odwiedzali Hejszę czy Teplice. Działo się dużo i na wysokim poziomie! • Dorota Nitecka – Skrzydlata Polska VIIc, Sraka Praptaka VIIc, Powrót do domu, Prawy Egribikawer, Kruche ciasteczka VIIb RP
 • Magda Aksman-Mirowska – wiele przejść w tym najlepsze kobiece przejście piaskowcowe w klubie – Prvni Vraska IXc RP oraz Baron Prasil IXb RP, Pozor Schod, Zaludecni Likier – obie IXa RP.
 • Tomek Papszun – Droga Czechów ("Plaváček") VIIb FL
 • Paweł Czyż – Wspólna radość VIIa FL, Tylko dla rowerów VIIa FL
 • Darek Radłowski – VIIb FL, VIIa OS
 • Maciek Książczyk – m.in. Amadeusz Mocarz IXb, Slepa Ulicka IXb, Bellcanto IXc RP, Bezzuby Yuchen Xa RP
 • Kuba Korzeniowski – debiut na: Bezzuby Yuchen Xa RP, Zaludecni Liker IXa Flash
 • Paweł Pustelnik – wiele przejść, w tym najlepsze: Batschkory Boys Xb RP, 3 x Xa RP (Vitejte v Absurdistane, Bestseller, Lauschgift) i do IXa/b OS i IXc FL (Dr. Max)
 • Łukasz Mirowski – pcha taczkę pełną piachu! Jeden z najlepszych wykazów piaskowcowych w historii Klubu: 3 x Xc RP (Kante Philosopy, Ztraceny Sen, Aria dla Atlety), 5 x Xb RP (Skuruti Beh, Vodni Svet, Schambala, Cerna Zmije, Nebezpecne Stoupani). Szacun!

4. GÓRY

Nie był to sezon, w którym byliśmy bardzo aktywni górsko, zestawienie przejść jest więc dość krótkie.  Ponad kilka solidnych dróg  pokonanych w Tatrach, Alpach i Dolomitach przez doświadczonych klubowych wspinaczy wybija się zdecydowanie nowa droga otworzona przez Adama Pustelnika na Lofotach.Najpopularniejsze miejsca to Paklenica i Hollental:

 • Darek Radłowski i Michał Lewandowski: Peternpfad 5- (5 wyciągów) OS, Weliki Cuk 4b+ (7 wyc.)
 • Ignacy Jachymski na kursie: Velebitaški 6a+ Flash, Slovenski (PIPS) 6a OS, Barba Antin 5c OS, Kača 6a 1xAF.
 • Jacek Kmin, Piotr Skowron: Velebitaski 6a+ (350m.) OS

Wyżej: Iztaccíhuatl – Las Rodillas 5100 m npm, Meksyk – Paweł Grzegorczyk

Dolomity latem: Łukasz Mirowski – Magda Aksman-Mirowska – Primabalerina, 7b FL 300 m (Cima Piccola di Lavaredo)

W Alpach latem – zespół Paweł Pustelnik – Paweł Grenda:

 • Majorette Tchatcher 6c 250 m OS (Blatiere – Pilier Rouge)
 • A Bigger Bang 7a 250 m RP (Pain de Sucre de Perrons)
 • L'age de Hommes 6c 370 m OS (1st Pointes de Nantillions)
 • Tout va mal 6c+ 500 m OS (Aguille de Roc)
 • O Sole Mio 6b+ 350 m RP (Grand Cappucin)
 • Bonatti-Tabou 6b+ 250 m OS (Chandelle du Tacul)

W Tatrach latem: zespół Maciek Książczyk – Paweł Pustelnik – na górze/skałce Mnich:

 • Rokokowa Kokota IX FL (kluczowy wyciąg Maciek Książczyk OS! – styl obniżyło poślizgnięcie Pawła na wyciągu VIII- ;-)
 • Wariant R IX- RP (obaj w stylu indywidualne RP)
 • Folwark Montano VIII? OS (Paweł indywidualnie, "trudności odczuwalne VIII-, nie róbmy sobie jaj ;-)".
 • Kant Hakowy VII- OS (Maciek indywidualnie)

Tatry zimą:

 • Piotr Wolski z Maksem Kuleszą: Siekierezada V+ OS (Turnia Zwornikowa), Płn. Filar Integrale VI- (Wielka Turnia) OS, Pierzchalanki V OS (Wysoka przez Smoczą Przełęcz), Filar Galfy'ego IV OS (Tępa).
 • Olga Kosek z Darią Krynicką: Szare Zacięcie (Czołówka MSW) M7+ RP, 1xAF, Filar Staszla (Granaty) 5+ RP
 
Najważniejsze: 

Nowa trudna droga wytyczona na Lofotach – Adam Pustelnik i Andreas Klarstrom, Corner Kick (8a, 900 m), Storpillaren, Vagakallen, Lofoty – otworzona od dołu, w całości na własnej asekuracji.

Droga, która znalazła się w szerokim zestawieniu przejść branych pod uwagę przy nominacjach do Złotego Czekana 2014; za przejście to Adam Pustelnik nagrodzony został nagrodą Kolosa 2014 w kategorii alpinizm.

5. ZAWODNICZO – CZYLI PANEL, DRYTOOL, SKIALPINIZM ORAZ BIEGI GÓRSKIE

Wiele działo się za sprawą klubowiczów na zawodach, paradoksalnie najmniej na tych rozgrywanych na panelu. Klubowe wieści ze sportowych aren zdominowały wyniki Olgi Kosek w krajowych i międzynarodowych zawodach w drytoolingu oraz biegowe czy skiturowe starty Janka Cłapińskiego oraz Jacka i Ignacego Jachymskich.Janek Cłapiński – bieg górski na 100 km – Sudecka Setka – świetny czas 10h 8min, co dało mu 5. miejsce w kategorii open oraz 2. pozycję w klasyfikacji M20.

Ignacy i Jacek Jachymscy – rodzinny duet reprezentujący AKG na zawodach biegowych i ski tourowych:

 • Dynafit Run Adventure SUMA: 109,8 km (+/-4668), 16:00:20, 12/14 TEAM
 • Skitourowe IX Polar Sport Skitour, Msc 65 i 74/145, czas 01:32, 01:38
 • VII Bieg im. Marduły, III MP w biegach wysokogórskich 25,3 km (+1985 m), Msc 259 i 260/339, czasy 4h22:34 i 4h22:35
 • V SuperMaraton Gór Stołowych 50 km (+2300 m), Msc 226 i 337/416, czasy 07:40:44 i 08:21:56
 • VII PZU Alpin Sport Tatrzański Bieg pod Górę 8,5 km (+1072 m), Msc 218 i 234/336, czasy 01:19:35 i 01:21:20.

Olga Kosek – nasza zawodniczka na Lodowym Pucharze Świata:

 • Lodowy Puchar Świata 2014: 17. miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, 3 x awans do półfinałów.
 • Mistrzostwa Europy we wspinaczce lodowej 2014: 16. miejsce.
 • Mityng drytoolowy Rudy Kamień: 1. miejsce kobiet
 • 2. Edycja Pucharu Słowacji w Drytoolingu: 2. miejsce kobiet
 • IV Manewry Dryboonkrowe w Janówku: 1. miejsce kobiet, 4. miejsce (ex aequo z trójką kolegów) w kat. mężczyzn ;-)

Zawody boulderowe (lokalne i rangi Pucharu Polski)

 • Kuba Korzeniowski – m.in. 4. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów
 • Paweł Czyż – BlocoBlisko Contest 49. msc., Bloco Open 81. msc., PP SiM w boulderingu Boulder JaworZone 61. msc., Krak'em all 39. msc., Akademickie Mistrzostwa Województwa Łódzkiego na czas: 1. msc., reZerwa Mocy 44. msc.

6. NAGRODY – NAJPIERW NAGRODY SPECJALNE!

Czyli trochę z przymrużeniem oka, ale i na te trzeba było solidnie zapracować. Postanowiliśmy wręczyć trzy takie nagrody.

Stara Buła Nie Rdzewieje – nagroda dla Jarka Turka i Marka Kujawińskiego

Uzasadnienie: Lata lecą, a Panowie nadal uskuteczniają bardzo aktywne wspólne wyjazdy do Arco, Frankenjury i na Jurę (wykazy z ponad stu pozycjami). Ponadto chłopaki to rockmani z krwi i kości – cyt. z wykazu: „Przegonili nas z Colodri i coś trzeba było załoić!”

Lotnik Roku – nagroda dla Piotra PawlakaUzasadnienie: Za lot w Labaku, który wzruszył nawet najtwardszych wspinaczy piaskowcowych. To żadna duma spaść, ale trzeba być prawdziwym mężczyzną żeby spaść stamtąd skąd spadł Piter ;-). Patrz obrazek powyżej.

Nagroda: Rezerwowy Roku – Marcin DurkiewiczUzasadnienie: Za świetne przejścia w skałkach wykonane w stylu "ścichapęk". Kiedy inni prężą buły, cyzelują patenty i szukają najbardziej przystępnej z możliwych – Marcin (nota bene trener) wstaje z ławki rezerwowych i strzela 8a z łatwością. Godne pozazdroszczenia!

7. I W KOŃCU – NAJLEPSI W SEZONIE!

Klubowa Kapituła Srebrnego Haka postanowiła nie wręczać w tym sezonie najważniejszej nagrody klubowej. Postanowiliśmy natomiast nagrodzić trzy bardzo dobre wykazy przejść.

Nagroda: Debiut Roku

Nagrodę za debiut roku przyznajemy osobom pierwszy raz składającym wykaz w klubie. W tym roku wybór był stosunkowo łatwy i padł na najlepszego wspinacza młodego pokolenia w AKG.Kuba Korzeniowski

Uzasadnienie: Równy i solidny wykaz przejść skałkowych. To nasz eksportowy junior.  I na pewno stać go na znacznie więcej, dlatego mamy szczerą nadzieję, że za rok również będziemy mogli wręczyć Kubie jakąś nagrodę!

 • Jura: Hektor VI.5 RP, Frankenjura: Rispekt 9+/10- RP
 • Labak: Bezzuby Yuchen Xa RP, Zaludecni Liker IXa flash
 • Poza tym: 7 x VI.4 do 4+ RP (Zanikajacy biceps, Ogi, Rekin, Ekspress, Nimue, Sledgehammer, Jumanji)
 • 4. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów w Boulderingu.

Nagroda: Najlepszy wykaz kobiecy

Kolejny sezon z rzędu stanęliśmy wobec trudnego wyboru. Nasze klubowe dziewczyny wspinają się ambitnie i stale idą do przodu. Magda Aksman zanotowała świetne przejście w Dolinie Łaby, Kaśka Piłka miała bardzo dobry sezon i podciągnęła o kolejny stopień swój poziom sportowy w skałkach, a Ela Miśkiewicz tradycyjnie zaliczyła wartościowe przejścia w Hiszpanii. W tym roku, doceniając klasę i osiągnięcia wymienionych powyżej, postanowiliśmy jednak nagrodzić wykaz wyróżniający się wszechstronnością.Olga Kosek

Uzasadnienie: za bardzo solidny i wszechstronny wykaz przejść zawierający zarówno drogi sportowe, tradycyjne, zimowe-górskie jak i drytoolowe. Za wyróżniające się w skali kraju przejścia drytoolowe oraz wyniki w zawodach w tej dyscyplinie.

 • Tatrzańsko zimą: Szare Zacięcie, czołówka MSW, z Darią Krynicką M7+ RP, 1xAF, Filar Staszla, Granaty, z Darią Krynicką 5+ RP
 • Sportowo: 3 x 9 RP (Czysta chirurgia, Dwie twarze, Gdzie są dupy z tamtych lat)
 • Na Jurze na własnej: Rysa jednokierunkowa VI.3/3+ RP HP, Komin Gwoździa VI.2+ RP HP, Gardinsztanga VI.4 RP GU.
 • Drytoolowo w plenerze: Anakonda D11 RP (najlepsze i pierwsze polskie kobiece), 3 x D10 RP (Szatańskie wersety ext, White pride, Hades), NPR D8 flash
 •  Na zawodach: Lodowy Puchar Świata 2014: 17. miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, 3 x awans do półfinałów, Mistrzostwa Europy we wspinaczce lodowej 2014: 16. miejsce, Mityng drytoolowy Rudy Kamień: 1. miejsce kobiet, 2. Edycja Pucharu Słowacji w Drytoolingu: 2. miejsce kobiet, IV Manewry Dryboonkrowe w Janówku: 1. miejsce kobiet, 4. miejsce (ex aequo z trójką kolegów) w kat. mężczyzn ;-).

  Nagroda: Najlepszy wykaz męski

  Męskie wspinanie sportowe od lat stoi w Klubie na wysokim poziomie. Trudno przebić się przez czołówkę poruszającą się w skałkach na poziomie 8c czy 9a. W tym sezonie jeden wykaz wyróżniał się jednak na tle pozostałych. Choć z banalnego przeliczenia skali piaskowcowej na francuską wynika, że nie wydarzyło się nic wielkiego, to Komisja Sportowa zaznajomiona z magią i specyfiką wspinania w najpiękniejszych skałkach na świecie postanowiła nagrodzić ten właśnie wykaz.  Łukasz Mirowski

  Za piękną kolekcję piaskowcowych perełek pieczołowicie kompletowanych przez cały sezon w Labaku, Hejszy i Teplicach:

  • 3 x Xc RP: Kante Philosopy, Ztraceny Sen, Aria dla Atlety – kandydat do najtrudniejszej drogi w Hejszowinie.
  • 5 x Xb RP: Skuruti Beh, Vodni Svet, Schambala, Cerna Zmije, Nebezpecne Stoupani.

   8. PODSUMOWANIE

   Dziękujemy wszystkim, którzy złożyli wykazy. Miło się je czyta, jeszcze milej pisze o Waszych przejściach. Liczba nadesłanych wykazów napawa optymizmem. Tak trzymajcie – wspinajcie się i nie bójcie się pochwalić tym, co zrobiliście. Powodzenia w sezonie 2015 i do usłyszenia za rok!
Robokop Kanfor Atest Biznes w kadrze Satori Druk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.