Projekt wystawy HISTORIA ŁÓDZKICH WSPINACZY

23 października 2016 22:00

 Projekt wystawy HISTORIA ŁÓDZKICH WSPINACZY


Projekt: „Historia i rozwój łódzkiego środowiska wspinaczkowego”

Witajcie, nazywam się Ania Kacperczyk, jestem socjologiem i pracuję na Uniwersytecie Łódzkim. Zamierzam przygotować wystawę, która pokazywałaby historię i rozwój łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Chciałabym zachęcić Was do współpracy przy realizacji tego projektu. Wątkiem wiodącym tej opowieści miałby być rozwój i przemiany technologii wspinaczkowej używanej przez łódzkich wspinaczy oraz pojawiające się innowacje w zakresie narzędzi oraz sposobu ich zastosowań. Potrzebne byłyby nam przede wszystkim:

  • Stare fotografie, które macie być może u siebie – które moglibyśmy obejrzeć, zeskanować i zrekonstruować historie z nimi związane oraz sposoby działania w skale / lodzie;
  • Wszelkie artefakty fizyczne – w postaci starego szpeju (haki, karabinki, przyrządy zaciskowe, liny, młotki, czekany) oraz różnego innego sprzętu używanego podczas działań wspinaczkowych;
  • I najważniejszy element: opowieści – to, co zachowało się w pamięci, anegdotach, historyjkach, opisach zdarzeń na temat łódzkich wspinaczy. Te zapamiętane historie należałoby w jakiś sposób utrwalić, zarejestrować.

Chciałabym zaznaczyć, że nie chodzi tutaj o to abyście dostarczyli mi materiałów, które ja będę samodzielnie analizować, ale o to żebyśmy zrobili to wspólnie. Chodzi tu o badanie kooperatywne, w którym grupa ludzi pracuje razem nad pewnym projektem, dochodzi do pewnych wniosków, może je przedyskutować i wspólnie przygotowuje produkt końcowy w postaci wystawy.

Wystawa ta będzie częścią wydarzenia naukowego, które toczyć się będzie na Uniwersytecie Łódzkim na początku lipca 2017 r. Będzie to międzynarodowa konferencja naukowa pt. Studying Everyday Life: Generic Dimensions of Interactionist Inquiry, organizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Badaczy Symbolicznej Interakcji (EU SSSI). Wystawa ma więc nawiązywać do rygorów poprawności naukowej w zakresie przewidywanej przez nas prezentacji i opisu historii naszego środowiska, ale jednocześnie – ma być tworzona przez osoby zaangażowane w działalność wspinaczkową oraz życie środowiskowe łódzkich wspinaczy. Chodzi o to, aby wiedza naukowa nie zamykała się w murach akademii, ale pozostawała w żywym związku z życiem codziennym.

Planujemy, że wystawa będzie dostępna przez kilka miesięcy (od lipca – prawdopodobnie do końca roku 2017) na terenie Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, a następnie będziemy mogli zagospodarować ją jako Klub i potraktować jako rodzaj naszej spuścizny – sposób zachowania w pamięci historii naszego środowiska i naszego Klubu.

Stąd moja prośba do osób, które chciałyby w jakikolwiek sposób uczestniczyć w tym projekcie i włączyć się w przygotowanie wystawy. Mogą to być zarówno osoby, które posiadają dostęp do artefaktów, zdjęć czy ciekawych materiałów o łódzkich wspinaczach lub po prostu chciałyby wspólnie „pogrzebać w pamięci zbiorowej” i popracować wspólnie nad kształtem przygotowywanej prezentacji. W najbliższym czasie spotkamy się w Klubie i określimy sposoby i rytm naszej pracy.

Jeśli interesuje Was ten rodzaj współpracy – proszę o kontakt mailowy.

Anna Kacperczyk
anna.kacperczyk@gmail.com

Robokop Kanfor Atest Biznes w kadrze Satori Druk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.