Wojciech Święcicki honorowym członkiem PZA

Wojciech Święcicki honorowym członkiem PZA

24 maja 2023 11:24

Miło nam poinformować, że nasz kolega klubowy Wojciech Święcicki otrzymał godność Członka honorowego Polskiego Związku Alpinizmu. Serdeczne gratulacje Wojtku!


***


Wojciech Święcicki ur. w 1952r. w Łodzi, taternik, alpinista, instruktor alpinizmu, działacz organizacyjny, z wykształcenia socjolog. Wspinał się w Tatrach (od 1970r., autor kilku nowych dróg), w Alpach Julijskich (m.in. nowa droga na Dovskim Gamsvcu), w Dolomitach, Alpach (m.in. wsch. ścianą Mt.Blanc, pn. ścianą Breithornu, płn.-wsch. ścianą Piz Badile, płd. granią Ag. Noire de Peuterey). W 1973r. uczestniczył w eksploracji gór Iranu w rejonach Kuh-e Jupar i Kuh-e Tafta. Wspinał się także w górach USA oraz w północnej Walii.

To co wyróżnia Wojtka to zaangażowanie w pracę organizacyjną i szkoleniową w strukturach Polskiego Związku Alpinizmu oraz na rzecz łódzkiego środowiska wspinaczkowego. Wojtek przez piętnaście lat (od 1986 do 2001r.) zasiadał w zarządzie PZA. Przez 3 kadencje był przewodniczącym Komisji Szkolenia PZA. Przez dwie kadencje był wiceprezesem PZA, a przez dwa ostatnie lata pełnił obowiązki prezesa PZA.  Jako instruktor był wykładowcą i uczestnikiem stażów szkoleniowych w ENSA oraz Plas y Brenin. Jest autorem kilkunastu artykułów o tematyce szkolenia i bezpieczeństwa oraz współautorem zeszytów szkoleniowych wydawanych przez Komisję Szkolenia PZA. Przez wiele lat współredagował czasopismo Taternik.

W 1972r. był  zaangażowany w zakładanie Akademickiego Klubu Górskiego, którego obecnie jest członkiem honorowym. Był członkiem zarządów zarówno Akademickiego Klubu Górskiego jak i Łódzkiego Klubu Wysokogórskiego. W 1995r. był współzałożycielem Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za swoją działalność szkoleniową kol. Wojciech Święcicki został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Nagrodą indywidualną II stopnia Przewodniczącego UKFiS. Wojtek do dziś pozostaje aktywny w działaniach społecznych, w ostatnich latach był m.in. zaangażowany w prace nad filmami dokumentalnymi "Łódzkie historie wspinaczkowe" oraz "Panku" wyprodukowanymi przez Akademicki Klub Górski. Udziela się w pracy dokumentalistycznej w ramach Łódzkiego Archiwum Wysokogórskiego.


Członkostwo honorowe jest najwyższym wyróżnieniem organizacyjnym w naszym środowisku. Godność członka honorowego nadaje Walny Zjazd Delegatów PZA na wniosek Kapituły członkostw honorowych. Od roku 1913 ten zaszczytny tytuł uzyskało 190 osób.

Robokop Kanfor Atest Biznes w kadrze Satori Druk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.