Mistrzostwa w Czechach

14 grudnia 2013 21:59
Relacja Olgi Kosek z międzynarodowych mistrzostw Czech w drytoolingu w Brnie
(7.12.2013 r.)


Niedziela 08.12.2013
Kraków, 13:00

— ... hasło: tańczące pająki.
— Jaja sobie robisz?
— Zaraz sprawdzimy, czy robi... Dzień dobry, my na Krakowski Festiwal Górski, hasło: tańczące pająki...
Szlaban się uniósł. Absurd tej sytuacji obudził do życia zwłoki znajdujące się w aucie. A jeszcze rano byliśmy w Brnie...

(...)

Piątek, 06.12.2013
Kraków, 14:00

SMS z pociągu: „Jest zerwana trakcja przed Krakowem. Wejdź na stronę PKP i sprawdź”.
Wchodzę, sprawdzam. Pociągi jadące z centralnej Polski do Krakowa mają po 100 – 150 min opóźnienia. Wiatr przewrócił drzewo, trakcja zerwana.
Szlag by to.
— Może opłacałoby nam się po chłopaków podjechać autem?
— Jak będą mieli ponad 2 godziny opóźnienia, to się opłaci. Mniej więcej tyle zajmie wyjazd i powrót o tej porze.
Szlag by to do kwadratu...
SMS do pociągu: „Jedźcie do Krakowa”.

Kraków, 17:00

— To ma być minimalizm w pakowaniu?! – przerażona patrzę na plecak Jędrka, dodatkową torbę i plecak Alexa. Do tego dochodzą rzeczy moje, Janka i Przemka.
Krótka walka z bagażnikiem – udało się wszystko upchnąć. I jak tu nie wierzyć w cuda?
— Z tyłu siadają wąscy w barach!
— Super, to ja idę do przodu – przez chwilę wyglądało, że najwygodniejsza podróż czeka Alexa.
— No dobra... Jędrek do przodu, a ja, Alex i Janek siadamy z tyłu.
Mamy teraz wolne, z wyjątkiem Przemka za kółkiem. W lekkiej śnieżycy jedziemy do Brna.
— A wiecie, że jutro ma wiać ok. 30 km/h?
...

Brno, 21:30

— Teraz trzeba się zacząć rozglądać za hostelem...
— A nie możesz wpisać w GPS-a?
— Ponoć nie ma takiego numeru...
Przejeżdżamy ulicą Videnską.
— A jak się nazywa nasz hotel?
— City Hostel.
— To chyba minęliśmy.
Dwie nawrotki i parkujemy auto. Z powątpieniem patrzymy na neon. Nazwa niby podobna, ale z hostelu zrobił się nagle hotel. Jakoś nie wygląda, żeby dawali tu noclegi za jedyne 9 euro.
— To ja może sprawdzę jaki to numer? – Alex wyskakuje rozprostować nogi.
— To ja może zapytam w tym hotelu, gdzie nasz hostel? – oferuje pomoc Janek.
Po krótkiej chwili okazuje się, że to jak w czeskim filmie – nie ta ulica, za to nasz ho(s)tel. Nie wiem tylko kiedy zmienił nazwę i podniósł standard. Ale na co tu narzekać? Tanio, czysto, wygodnie. Tylko piwo się skończyło w recepcji. I to mają być Czechy?
— Wziąłem ostatnie trzy – musimy się podzielić...

 

Sobota, 07.12.2013

Brno, 6:50

A właśnie zaczęło mi się dobrze spać...

Brno, 8:30


Centrum wspinaczkowe Olympia

Centrum wspinaczkowe Olympia


Ściana znajduje się na terenie centrum handlowego Olympia. Udajemy się do Kancelara, czyli biura zawodów, w celu uiszczenia opłaty startowej. Dostajemy pakiety startowe, których zawartość przerasta nasze najśmielsze oczekiwania. Każdy z zawodników dostaje: kamizelkę startową z numerem, butelkę Kofoli (obrzydliwa), puszkę Semtexu (nie tego „explozivnego”, tym razem to tylko napój energetyzujący – niewiele lepszy od Kofoli), banan, jabłko, karabinek HMS firmy Rock Empire (!) i hmm... gumową niespodziankę od Singing Rock.


Wspinaczu! Zabezpiecz się na każdą ewentualność!

Wspinaczu! Zabezpiecz się na każdą ewentualność!


Obsada zawodów robi wrażenie. Wśród 41 panów, oprócz mocnej ekipy gospodarzy, wśród których są Mirek Matějec (III miejsce w ubiegłym roku) i Jan Straka, mamy jeszcze Słowaków na czele z Jurajem Švingálem (II miejsce w ubiegłym roku w Brnie, aktualny mistrz Słowacji) i Antonem Suchým. Są Chorwaci, a wśród nich ubiegłoroczny triumfator zawodów – Alexandar Mataruga. Jest Słoweniec – Janez Svoljšak (aktualny mistrz Słowenii i Chorwacji).

Wśród pań dominują Czeszki na czele z Lucie Hrozovą (jedyna kobieta na świecie, która pokonała drogę o trudnościach M14) i Martiną Kratochvílovą (aktualna wicemistrzyni świata juniorek). Są zawodniczki ze Słowacji, Austrii i Chorwacji.

Łatwo nie będzie...


Odprawa. Martina tłumaczy Radka Lienertha na angielski. Olga i Jędrek słuchają w skupieniu.

Odprawa. Martina tłumaczy Radka Lienertha na angielski. Olga i Jędrek słuchają w skupieniu.


Janek i Alex oglądają drogi. Komentarz zbyteczny.

Janek i Alex oglądają drogi. Komentarz zbyteczny.


Planowo eliminacje powinny rozpocząć się o 9:20, ale plany sobie, życie sobie. Dopiero około 10:00 Radek Lienerth zaczyna prezentować drogi eliminacyjne, a wspinanie rusza około 11:00.

Brno, 11:00–14:30
Eliminacje kobiece

Kobiety zgromadzono w jednej grupie, która zaczynała od najłatwiejszej drogi – „Cesta pro radost” M4. Wspinanie przewieszonym filarem po drewnianych klockach. Niby nic, a pod koniec jednak prało. Pierwsza idzie Martina – takie drogi „wciąga nosem”. Po niej pozostałe dziewczyny. Jedyną, która nie kończy drogi, jest Chorwatka Morana Durbesic. Pech i szkoda – Moranie odnowiła się kontuzja i musi niestety wycofać się z dalszego udziału w zawodach.


Martina Kratochvílová na „Cesta pro radost”

Martina Kratochvílová na „Cesta pro radost”


Ponieważ startujących pań pozostało 7, nastąpiło rozluźnienie w grupie i każda poszła się wspinać w swoją stronę.

Drugą drogą, którą robiłam była „Jízda do kopce” M6. Dwa słowa zamienione z Martiną: że łatwo, ale wieje jak cholera. Faktycznie – ruchy nie są trudne, acz przewieszenie daje o sobie znać. Na ostatnich metrach popełniłam masę błędów, a do stanowiska wpięłam się „siłom i godnościom osobistom”...


„Jizda do kopce” w całej krasie

„Jizda do kopce” w całej krasie


Trzecia damska droga – „Iron Lady” M7. Oj, godna swojej nazwy. Końcówka to długie ruchy w dużym przewieszeniu. Obserwowałam start Marii Šoltésovej – spadła dwa ruchy przed końcem drogi – wiatr strasznie utrudnia. Mnie zaraz po starcie też przemarzają ręce, nie czuję co robię. Sprana i przemarznięta spadam w tym samym miejscu, co Maria. Została mi jedna droga i poczucie, że muszę ją zrobić żeby wejść do finału.

W międzyczasie odkrywamy, że przy toaletach znajduje się ogrzewane pomieszczenie, w którym można odpocząć, rozgrzać się i w ciepełku zregenerować siły. Cóż, mądry Polak...


Wspólny los Marii (na zdjęciu) i Olgi na „Iron Lady”

Wspólny los Marii (na zdjęciu) i Olgi na „Iron Lady”


Ostatnia droga – „Dlouhá ruka” M6. Wygląda przyjemnie poza końcówką. Pogoda chwilowo się poprawiła. Postanowiłam skorzystać z odrobiny słońca i nie czekać dłużej. Po drewnianych belkach idzie się przyjemnie, następnie dochodzę do szarego placka z nawierconymi dziurami i tu małe zdziwionko – moje agresywne ostrza bardzo słabo siadają. Poprawiam do wyższej dziury – niewiele lepiej. Trzy szybkie zdrowaśki, napięte wszystkie mięśnie aby nie poruszyć dziabą i robię ruch do ostatniej drewnianej belki. Teraz z kolei orientuję się, że ze stopniami słabo. Do stanowiska dopinałam się wisząc na jednej ręce i stojąc jedną nogą na tarcie. Ciągle nie wiem jak to się stało, że noga nie zjechała.


Olga na drodze „Dlouhá ruka”

Olga na drodze „Dlouhá ruka”


Chwilę później były wyniki damskich eliminacji.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wyniki eliminacji podane na stronie głównej po zawodach różnią się od tych podanych na miejscu. Wstępnie mieliśmy być oceniani za chwyt, do którego doszliśmy. Według tego kryterium, Lucka z Martiną miały po 236 pkt, ja 232, Linda 213 i Maria 192. Z kolei według wyników zamieszczonych po zawodach na stronie, do finału zamiast Marii powinna wejść Austriaczka Nicole Wegmair (lepszy czas). Koniec końców, skład finałowy i tak został rozszerzony, ale o tym później.

Brno, 11:00–16:30
Eliminacje męskie

Panowie zostali podzieleni na cztery grupy. Jędrek trafił do grupy nr 1, Alex i Janek do nr 4. Grupa 1 zaczynała od drogi o trudnościach M8, grupa 4 – M8+. Świetna rozgrzewka.

Obserwuję Jędrka na „Rehabilitační cviky” M8. Ładnie startuje, ale po chwili sędzia każe mu schodzić i startować od nowa. Okazało się, że Jędrek skorzystał z dziury w pieńku, z której nie powinien (mimo, że nie było zaznaczonego ogranicznika). Nic to – pokonał ten sam fragment po raz drugi i wszedł w przewieszenie. Droga wygląda na ciężką. Słabe chwyty, długie ruchy, większość startujących spada za połową. Jędrek rusza się płynnie. Niestety nie udaje mu się skończyć drogi. Oceniając panujące warunki i brak rozgrzewki mogę tylko powiedzieć, że doszedł naprawdę daleko. Wydaje mi się, że na tej drodze doszedł najdalej z Polaków.


„Rehabilitačni cviki” – sędzia nakazuje Jędrkowi powtórzenie startu

„Rehabilitačni cviki” – sędzia nakazuje Jędrkowi powtórzenie startu


„Rehabilitačni cviki” – Jędrek w górnych partiach drogi

„Rehabilitačni cviki” – Jędrek w górnych partiach drogi


Po zjeździe

Po zjeździe


Alex i Janek nie mieli łatwiejszego zadania. „Transsibiřská magistrála” M8+ była najtrudniejszą drogą eliminacyjną. Zaczynała się od belki z dokręconymi chwytami, po której następował kawałek wcale niełatwego pionu, następnie wejście przez wiszący pieniek w kolejną deskę (tzw. „drugi wiadukt”) z powierconymi dziurami („czwórki” i „dziewiątki”) i kontynuacja przewieszeniem po słabych chwytach, urozmaiconych płytami „na kopanie”. Pomijając trudności techniczne, problematyczny był też czas. Na całą drogę zawodnicy mieli po 7 minut.


Drugi wiadukt na „Transsibiřskej magistráli”

Drugi wiadukt na „Transsibiřskej magistráli”


Z naszej ekipy, w drogę pierwszy wbija się Alex. Ładnie przechodzi pierwszą belkę. Niestety ginie na drugim wiadukcie magistrali po dwóch ruchach. Znowu kłania się zmarznięcie i brak rozgrzewki (wtedy jeszcze nie odkryliśmy ciepłodajni przy kiblach).


Alex na „Transsibiřskej magistráli” pomiędzy wiaduktami

Alex na „Transsibiřskej magistráli” pomiędzy wiaduktami


Jankowi idzie lepiej – przechodził przez drugi wiadukt. Idzie spokojnie i pewnie – niestety z dołu dobiegają ryki sędziego: „Stop! Stop!”. Koniec czasu.


Janek na pierwszym wiadukcie „Transsibiřskej magistráli”...

Janek na pierwszym wiadukcie „Transsibiřskej magistráli”...


... i po pokonaniu drugiego wiaduktu

... i po pokonaniu drugiego wiaduktu


Jędrek przystawia się do tej drogi dużo później (w międzyczasie robi inne). „Czwórki” i „dziewiątki” zdecydowanie mu leżą, natomiast „rozgina” go na płycie za drugim wiaduktem. A droga naprawdę jest mohutna, zwłaszcza przy tak krótkim limicie czasowym – na 41 startujących zawodników zaledwie 4 dało radę ją ukończyć.


Górna część „Transsibiřskej magistráli”, po lewej „Iron Lady”

Górna część „Transsibiřskej magistráli”, po lewej „Iron Lady”


Drugą drogą, na której startował Jędrek była “Moře ledu” M5 – najłatwiejsza męska droga.

— Zrobiłeś?
— Zrobiłem.

Tę drogę Jędrek zrobił w cuglach. Podobnie Janek, za to Alex spada dwa ruchy przed topem. Ale jeśli męska M5 była podobna do damskiej M4, to ładnie się panowie spisali, bo, zwłaszcza w tych warunkach, wcale nie była to łatwa cyfra ;–)


„Moře ledu” i Alex w śnieżycy

„Moře ledu” i Alex w śnieżycy


Czwarta męska droga o filuternej nazwie „Být Gumídkem” i trudnościach M7 zaczyna się powierconą deską na 4/9, krótkim trawersem w pionie i wyjście w przewieszenie, gdzie daleki ruch ze stein pullera zrzuca większość zawodników.

Alex ruch zrobił, po czym jakoś tak skończyła mu się wytrzymałość i spadł. Janek ruch zrobił, ale też spadł. W znacznie gorszej sytuacji był Jędrek, który drogę robił jako ostatnią w eliminacjach. Cały dzień na dworze i cztery wcześniejsze drogi zrobiły swoje – najpierw ześlizgnął się na trawersie. Ponieważ było to przed pierwszą wpinką mógł powtórzyć start, ale doszedł niewiele dalej.


 Jędrek wchodzi w piony po przejściu belki startowej na drodze „Být Gumídkiem”

Jędrek wchodzi w piony po przejściu belki startowej na drodze „Být Gumídkiem”


Droga „Být Gumídkiem” – Alex wychodzi z kluczowego stein pullera

Droga „Být Gumídkiem” – Alex wychodzi z kluczowego stein pullera


Ostatnia z dróg eliminacyjnych – „Překvapení na konec” M7+ startowała pionową płytą i wychodziła w przewieszenie. Owa „prekvapeni” polegała na piekielnie długim ruchu ze stein pullera pod samym topem.

Jędrek ładnie przeszedł dół, jednak spadł na czujnym dojściu do kluczowego podchwytu. Alexowi udało się wykonać najtrudniejszy ruch na drodze, po czym znowu brak wytrzymałości dał znać o sobie. Honor polskiej ekipy obronił Janek, który po długiej i emocjonującej walce ze stein pullerem, dopingowany przez całą ekipę, zrobił ruch i skończył drogę.


„Překvapení na konec” – kluczowy ruch Janka pod samym topem

„Překvapení na konec” – kluczowy ruch Janka pod samym topem


„Překvapení na konec” – Janek po zrobieniu drogi

„Překvapení na konec” – Janek po zrobieniu drogi


Męskie eliminacje dobiegały końca. Oto wyniki.

Brno, 15:00–17:30
Czasówki

Jakoś tak w międzyczasie rozpoczęły się czasówki. Janek, jako jedyny reprezentant męskiej ekipy wystartował, ale niestety nie zakwalifikował się do finału.


Janek tuż pod czerwonym przyciskiem, kończącym drogę na czas

Janek tuż pod czerwonym przyciskiem, kończącym drogę na czas


Panowie biegają...

Panowie biegają...


Mnie do startu w biegach namówiła Martina, że wszyscy startują i że to „for fun”. No dobrze, jak „for fun” to „for fun”. W eliminacjach biegnę w parze z Lucką. Wynik mam taki sobie – rzekłabym nawet, że beznadziejny, no ale... w końcu to „for fun”. Wielkie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że zabawa zabawą, a tu ogłoszono, że będą rozgrywane finały w czasówkach, z nagrodami, i – co najśmieszniejsze – ja się do nich dostałam.

Przez chwilę mnie to nawet zdeprymowało. Finały w czasówkach oznaczają dodatkowe dwie drogi przed damskimi finałami, a ja już jestem zmęczona. Maria pociesza mnie i uświadamia, że będzie dobrze, bo przynajmniej się rozgrzeję. Co prawda to prawda.

Jako czwarta zawodniczka pierwszy bieg mam znowu z Lucką (mającą najlepszy czas w eliminacjach). Skończyło się tym, że na finiszu skoczyłam i nie trafiłam w końcowy dzwonek. Po nas biegły Linda z Martiną. Tym razem Linda poleciała na pierwszych metrach, zaraz po starcie.

Biegi finałowe (ja z Lindą, Martina z Lucką) można obejrzeć na filmie:
A wyniki tutaj.

Z męskich czasówek pamiętam tylko Antona, który pechowo odpadł w pierwszym biegu i została mu walka o 3. miejsce oraz jednego zawodnika, który poruszając się płynnie (i nie biegnąc!) wykręcił najlepszy czas tego wieczoru (coś ok. 11 sekund).

Wyniki męskich finałów.

Brno, 17:30–20:00
Finały


Prezentacja finalistek

Prezentacja finalistek


Damski finał był i pozostanie dla mnie zagadką jeśli chodzi o skład. Początkowo miało nas być 5. Wywołane i przedstawione zaczęłyśmy oglądać drogę finałową. W trakcie oglądania zorientowałam się, że poza naszą piątką pojawiła się szósta zawodniczka – Nicole, a Lenka przywiązana do liny już stoi pod startem. Widać organizatorzy rozszerzyli finały na wszystkie zawodniczki, co okazało się być pechowe dla Marii. Nie rozumiem tylko dlaczego nasza piątka udała się do strefy, a Lenka i Nicole zostały pod ścianą.

Lenkę droga finałowa ewidentnie przerosła. Trzy próby kończą się jeszcze przed pierwszą wpinką. Nicole pokonuje belkę startową, wchodzi w pion i leci ze zdradliwego, mocno kierunkowego czerwonego chwytu. Ten sam chwyt eliminuje skutecznie Marię, a Lindę tak wykańcza, że ta odpada moment wyżej.

Kiedy nadchodzi moja kolej, skupiam się na wyznaczonym sobie celu – dojść do górnej belki „Black Diamond”. Podchodzę pod ścianę i nagle okazuje się, że nie wiem, gdzie moja droga się zaczyna i który chwyt jest startowy. Sędzia kieruje mnie we właściwe miejsce. Skupiona na tym by nie powtórzyć sytuacji z Bratysławy, wspinam się bardzo ostrożnie. Zdradliwy czerwony chwyt przechodzę (jak mi później powiedziano) inaczej niż dziewczyny przede mną. Dziabka też mi z niego zjeżdża, ale nie ma to znaczenia – druga tkwi pewnie. Założony plan dojścia do górnej belki zostaje zrealizowany i... padam ofiarą własnego sukcesu – nie mam pojęcia co robić dalej. Po obejrzeniu chwytów i wymyśleniu co bym tu jeszcze mogła, sprana jestem na tyle, że nie widzę już szans na wykonanie jakiegokolwiek ruchu. Mogę się tylko i wyłącznie puścić dziabek, co też czynię bez większego zawahania.

Na dole podbiega do mnie Jędrek. Dowiaduję się, że będzie pudło! :) Doszłam prawie dwa razy wyżej, niż najlepsza dotąd zawodniczka.


Olga Kosekova ;-) w drodze do górnej belki

Olga Kosekova ;-) w drodze do górnej belki


Start można obejrzeć na filmie:
Po mnie startowała Martina. Muszę przyznać, że było na co popatrzeć – wspinała się ładnie i pewnie. Po zrobieniu drogi i zjechaniu, spontanicznie odtańczyła przed publicznością „taniec z dziabkami”.


Martina już wie, że największe trudności drogi są za nią

Martina już wie, że największe trudności drogi są za nią


Ostatnią zawodniczką była Lucka. Mimo strefy jestem pewna, że wiedziała o skończeniu drogi przez Martinę (choćby po dobiegających owacjach), stąd od początku wspinała się szybko. Tu moje dwie osobiste refleksje: pierwszy raz widziałam jak Lucka się myli i wspina nerwowo, co w pewnym momencie prawie skończyło się odpadnięciem. Druga myśl jest taka, że droga finałowa była zdecydowanie bardziej w charakterze Martiny – „czwórki” i „dziewiątki”, w których Lucka jest nie do pokonania, tutaj niewiele pomagały.


Lucka idzie po zwycięstwo

Lucka idzie po zwycięstwo

Droga finałowa nosiła nazwę Síla něžnosti”, była długa (ponad 20 metrów) i miała wycenę M8+.

Wyniki finałów.

Po damskim finale przyszedł czas na panów.


Prezentacja finalistów

Prezentacja finalistów


Droga finałowa męska, „End of darkness” M10 (zadedykowana pamięci czterech czeskich wspinaczy, którzy zginęli w tym roku – bardzo ładny gest), startowała drewnianą belką zakończoną lodową bryłą. Później do góry w lekkim przewieszeniu, następnie trawers w lewo po belce „Black Diamond” (tej samej, co panie, ale w przeciwną stronę i po innych chwytach) z trudnym sięgnięciem w połowie, potem wejście w duże przewieszenie przechodzące w dach ze „stalaktytem” i wyjście do topu.

Pierwszym startującym zawodnikiem był Damir Behlic z Chorwacji. Początek drogi poszedł mu ładnie, spadł jednak z połowy deski BD ze wspomnianego trudnego ruchu, choć przez chwilę wyglądało, że jednak pójdzie dalej.


Damir Behlic

Damir Behlic


Drugim zawodnikiem był Adi Zvara – organizator Mistrzostw Słowacji. Doszedł do tego samego chwytu, co Damir, jednak nie był w stanie wykonać ruchu dalej.


Adi Zvara

Adi Zvara


Kolejny startował reprezentant Czech – Pavel Vrtík, który ładnie przeszedł problematyczne miejsce, jednak poległ na przewieszeniu, kilka chwytów za belką.


Pavel Vrtík na górnej belce

Pavel Vrtík na górnej belce


Jan „Honzik” Straka, czwarty startujący finalista, pokazał zapas i siłę kończąc w ładnym stylu drogę finałową. Mam nadzieję, że niedługo pojawi się film z jego przejścia, bo było na co popatrzeć.


Jan Straka kończy drogę finałową

Jan Straka kończy drogę finałową


Ostatnim finalistą posiadającym „tylko” cztery topy w eliminacjach był zwycięzca poprzednich Mistrzostw Czech, reprezentant Chorwacji – Aleksandar Mataruga. Ku wielkiemu zaskoczeniu, drogi nie skończył – spadł w połowie dachu.


Alexandar Mataruga nie powtórzył ubiegłorocznego sukcesu

Alexandar Mataruga nie powtórzył ubiegłorocznego sukcesu


Przyszła kolej na finalistów, którzy ukończyli wszystkie drogi w eliminacjach. Pierwszym startującym był Słowak Anton Suchý. Mimo wielkiego dopingu, wyraźnie mu „nie poszło” – spadł w tym samym miejscu, co Adi, w połowie belki BD.

Anton Suchý

Anton Suchý


Mirek Matějec, reprezentant Czech spadł chwyt niżej niż Alexandar. Zostało dwóch zawodników i „Honzik” Straka już miał pewne miejsce na pudle. Ale konkurencja nie śpi...

Mirek Matějec

Mirek Matějec


Przedostatnim startującym zawodnikiem był Juraj Švingál – zwycięzca zawodów w Bratysławie. Spokojnie pokonał trudności na górnej belce BD, przeszedł przez przewieszenie, pokonał dach, doszedł do przedostatniego chwytu, wpiął się w łańcuch, sięgał dziabą w stronę topu...

... i tu nastąpiło coś nieprawdopodobnego. Zamiast na końcowy chwyt, Juraj włożył dziabę w łańcuch stanowiska. Publiczność zamarła, Juraj zorientował się co zrobił, skończył drogę i waląc głową w dłoń ze śmiechem zjechał na dół. Pomroczność jasna.

Juraj Švingál – największy pechowiec finału

Juraj Švingál – największy pechowiec finału


Teraz wiadomo już było, że „Honzik” ma co najmniej drugie miejsce. Pozostał ostatni zawodnik – reprezentant Słowenii – Janez Svoljšak. Jego występ zrobił wrażenie. Przemieszczał się szybko, sprawnie, bez zawahania i większych problemów – po prostu szedł po swoje złoto. Skończył drogę finałową o minutę szybciej niż Jan Straka, co dało mu zasłużone pierwsze miejsce.

Janez Svoljšak – zwycięzca

Janez Svoljšak – zwycięzca


Wyniki finałów.

Brno, 21:00–...
Dekoracja i after party

Po zawodach wszyscy udali się do namiotu sponsora – browaru Cerna Hora, gdzie odbyła się dekoracja zawodników i wręczenie nagród (w tym pokaźnych ilości bananów).

Radość zwycięzców w kategorii „na szybkość” wśród strumieni piwa.

Radość zwycięzców w kategorii „na szybkość” wśród strumieni piwa


Najlepsze zawodniczki w kategorii „na trudność”

Najlepsze zawodniczki w kategorii „na trudność”


Najlepsi zawodnicy w kategorii „na trudność”

Najlepsi zawodnicy w kategorii „na trudność”


A po części oficjalnej zaczęło się After Party. Radek dotrzymał obietnicy – impreza była zacna, albo jak napisali organizatorzy: „Afterparty byla jako vždy důstojná a odpovídající vážnosti celého podniku”.

Oj tak, była wielce „dustojna” i rzeczywiście „odpovidala vaznosti...”

Velmi dustojna afterparty

Velmi dustojna afterparty

 

Niedziela 08.12.2013
Brno, 07:00

— Ale tam jest zimno i pada!
— Dobra, to Ty tu leż, a ja pójdę sprawdzić, co z resztą ekipy.
Chwilę później:
— Wszyscy już się zbierają.
— Jak to, jest dopiero siódma... no dobra...
Cztery zwłoki wpakowały się do samochodu. Tylko kierowca trzeźwy nieprzyzwoicie (choć też przecież „dustojnie” uczestniczył).
— To co, McDonald standardowo i do domu?
Część zwłok, zamiast domem, wyraziła jednak zainteresowanie Krakowskim Festiwalem Górskim, osobliwie zaś finałami Mistrzostw Polski w boulderingu.
I samochód pomknął w stronę Krakowa.

... hasło: „tańczące pająki”...

 

Podziękowania:

Na koniec chciałabym bardzo podziękować:
– Alexowi za siedzenie ze mną w strefie i motywację przed finałami,
– Jankowi za świetną atmosferę podczas całej imprezy (warto przy okazji dodać, że ostrza z RKS wzbudziły duże zainteresowanie),
– Jędrkowi za doping podczas eliminacji i finałów i przekazanie najlepszej wiadomości: „pudło jest”,
– mojemu Tacie, Przemkowi, za ogrom pracy jaką włożył w te zawody: ogarnięcie przejazdów, logistyki, noclegu, za doping i kręcenie filmów.

Panowie – to był bardzo fajny wyjazd – dzięki!

– Organizatorom za przygotowanie całych zawodów i za przemianowanie mnie na Kosekovą.
– Zawodnikom za fantastyczny klimat i „dustojną” after party.2013 Black Diamond Cup Brno - nasi w eliminacjach:


Olga Kosek

AKG Łódź, KW Warszawa, kosek.com

 

Zdjęcia:

Przemek Kosek
Pavel Nesvadba (www.photonesvadba.com)
Mano Grajciar („MANO|factory”)

 

 
Robokop Kanfor Atest Biznes w kadrze Satori Druk
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Polityka prywatności.